Ultimate Frisbee jest to gra zespołowa z użyciem frisbee łącząca w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej i rugby. Jest bardzo dynamiczna i widowiskowa, od graczy wymaga wytrzymałości, szybkości i zręczności, lecz jednocześnie proste zasady czynią ją bardzo łatwą do opanowania dla początkujących. Podstawowymi zasadami ultimate są brak fizycznego kontaktu pomiędzy graczami oraz fair play.

Odłóżmy Wikipedię. Ultimate Frisbee, skracane często do Ultimate to fenomen, to pasja, która prędzej czy później będzie zapełniać stadiony tak jak już wypełnia serca swoich fanów. Czy wiesz, że warszawska drużyna Grandmaster Flash jest drużynowym mistrzem Europy?  Czy wiesz, ze można tak rzucić dysk, żeby ominął przeszkodę z prawej lub lewej strony i wylądował w rękach osoby która stoi za przeszkodą? Czy wiesz, że ten sport uprawia około 7 milionów osób na całym świecie?

Jeśli trafiłeś lub trafiłaś tutaj myśląc, że frisbee służy do rekreacyjnego rzucania – to po części masz rację, można tylko rzucać w parku lub na plaży lecz można też grać w zespołową odmianę sportu z latającym dyskiem – Ultimate Frisbee. Dwie profesjonalne ligi w USA, liga uniwersytecka w UK, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w… Polsce – to przykłady, że podchodzimy do Ultimate poważnie, trenujemy profesjonalnie. Wychillowane turnieje plażowe, HATy – czyli turnieje, gdzie drużyny są ustalane na miejscu spośród wszystkich uczestników, turnieje karnawałowe – to przykłady, gdzie fun i społeczne zaangażowanie przeważa nad chęcią gry na najwyższym poziomie.

Po prostu – Ultimate Frisbee to sport i tylko od Ciebie zależy jak intensywnie chcesz trenować – bez względu jaki poziom wybierzesz, idea fair play ponad wynikami czyni go innym niż wszystkie. Sport bez sędziów – to niemożliwe? Przyjdź, a Ci pokażę, że współodpowiedzialność za przestrzeganie zasad działa na każdym poziomie Ultimate. Znajdź najbliższą drużynę lub… załóż z przyjaciółmi własną i poczuj na własnej skórze nieskończoną zajawkę jaką jest Ultimate!

Zapoznaj się z filmikami po prawej – pierwszy tłumaczy w bardzo przystępny sposób czym różni się Ultimate Frisbee jako sport od zwykłego rzucania dyskiem, na drugim widać prawdziwą dynamikę Mistrzostw Polski w 2012 roku, a na kolejnym przygotowania Kadry Polski w 2016. Do zobaczenia!

10 ZASAD ULTIMATE FRISBEE

Pole gry

Trawiaste boisko o wymiarach 100 x 37m podzielone jest na trzy strefy. Pole właściwej gry o długości 64m oraz dwie 18-nasto metrowe strefy punktowe (ang. zone).

Rozpoczęcie gry

Na początku każdego punktu 7 osobowe drużyny ustawiają się naprzeciwko siebie, na liniach swoich stref. Drużyna broniąca rozpoczyna grę poprzez wyrzut dysku w stronę drużyny atakującej (tzw. pool).

Zdobywanie punktów

Drużyna zdobywa punkt, gdy jeden z jej zawodników złapie dysk w strefie punktowej przeciwnika. W przerwach pomiędzy punktami możliwe jest dokonywanie zmian w składzie oraz następuje zamiana stron boiska.

Ruch dysku

Dysk można podawać w każdą stronę boiska. Zawodnik z dyskiem nie może się przemieszczać. Jeśli złapał dysk w biegu powinien jak najszybciej się zatrzymać. Po zatrzymaniu zawodnik „pivotowac” i ma 10 sekund, aby podać dysk dalej. Czas odlicza obrońca kryjący rzucającego (tzw. marker).

Przejęcie dysku

Utrata posiadania dysku przez drużynę atakującą następuję, gdy dysk dotknie ziemi lub zawodnik dotnie dysku będąc po za boiskiem. Drużyna broniąca może także bezpośrednio przejąć lecący dysk. Zawodnik traci posiadanie dysku, jeśli będzie trzymał dysk dłużej niż 10 sekund. Po zmianie posiadania drużyna broniąca przechodzi do ataku.

Zmiany zawodników

Zmiany w drużynach dozwolone są jedynie pomiędzy punktami lub wyniku kontuzji jednego z zawodników.

Kontakt fizyczny

Kontakt fizyczny pomiędzy zawodnikami jest niedozwolony. Zabronione jest także zabieganie drogi innemu zawodnikowi. Każde dotknięcie zawodnika traktowane jest, jako faul

Faule

Przewinienie zgłaszane jest przez zawodnika faulowanego. Jeśli faul doprowadził do utraty posiadania dysku dysk wraca do zawodnika faulowanego. Jeśli zawodnik drużyny atakującej został sfaulowany podczas łapania dysku, dysk staje się w jego posiadaniu. Jeśli zawodnik faulujący nie zgadza się ze zgłoszonym przewinieniem dysk wraca do poprzedniego rzucającego.

Brak sędziów

Zawodnicy przebywający na boisku są odpowiedzialni za zgłaszanie przewinień i fauli. W ten sposób każdy zawodnik staję się sędzią i do jego obowiązku należy dobra znajomość zasad gry.

Duch gry

Jedną z ważniejszych zasad Ultimate jest szanowanie reguł fair play. Istotny jest sposób, w jaki zawodnicy komunikują się miedzy sobą, jak dobrze znają przepisy gry oraz wzajemnie poszanowanie przeciwnika. Na każdym turnieju przyznawana jest specjalna nagroda „Spirit of the Game” dla drużyny, która prezentowała najlepszego ducha gry.

 

źrodło: http://www.frisbee.pl/o-ultimate/10-prostych-zasad-ultimate